Co to są walentynki?

Nazwa święta pochodzi od imienia świętego Walentego, którego w Kościele katolickim wspomina się 14 lutego. Dzień św. Walentego obchodzony jest jako święto zakochanych od XIV wieku. Zwyczaj narodził się na Wyspach Brytyjskich. Stamtąd, wraz z osadnikami, trafił do Ameryki, gdzie stał się szczególnie popularny.

 

HISTORIA

Walenty był biskupem Terni w Umbrii. Żył w III w. i był kapłanem rzymskim. Tam w czasie prześladowań (Klaudiusza II Gota), asystował męczennikom w czasie ich procesów i egzekucji. Wkrótce sam został pojmany i doprowadzony do prefekta Rzymu, który przeprowadził proces polegający na wymuszaniu odstępstwa od Chrystusa. Kazał użyć kijów. Nie przyniosło to jednak oczekiwanego rezultatu, dlatego wydał rozkaz aby ściąć głowę Walentego. Stało się to 14 lutego 269 roku.

W Polsce jest on dodatkowo czczony jako patron, orędownik podczas ciężkich chorób nerwowych i epilepsji. Może nie bez powodu to własnie on jest patronem tego święta?! Ileż to osób wchodzi w stan zakochania, który chwilami przypomina chorobę umysłową? 😉

Święto to przypisuje się także zwyczajowi pochodzącemu z Cesarstwa Rzymskiego, który polegał na poszukiwaniu wybranki serca. Losowało się jej imię ze specjalnej urny. Do dziś łączymy dzień zakochanych ze starożytnym Rzymem a mianowicie postaciami z mitologii jak Eros, Kupidyn czy Juno Februata.

Od XVI w. w dniu św. Walentego ofiarowywano kobietom kwiaty. Wszystko zaczęło się od święta zorganizowanego przez jedną z córek króla Francji Henryka IV. Każda z obecnych dziewczyn otrzymała wówczas bukiet kwiatów od swego kawalera.
Przede wszystkim jednak narzeczony był obowiązany 14 lutego wysłać swej ukochanej czuły liścik, nazwany walentynką.
Dawniej najsłynniejszym upominkiem walentynkowym było jabłko polane różowym lukrem, położone w hebanowej szkatułce obsadzoną perłami – takie brytyjski król (Henryk VIII) podarował Annie Bolyen.
W 1800 r. Amerykanka Esther Howland zapoczątkowała tradycję wysyłania gotowych kart walentynkowych.

ZWYCZAJE

Elementem walentynek oprócz osobistego wyznania miłości w tym dniu i zapewnienia jak bardzo jest ważna dla nas druga osoba, wręcza się także drobne upominki. Najczęściej są to tzw “walentynki”, czyli karteczki, pocztówki, przeważnie czerwone, w kształcie serca, na których znajdziemy miłosny wierszyk lub wyznanie. Kartka może być zakupiona w sklepie jak i zrobiona własnoręcznie.

UPOMINKI:walentynki

Oprócz karteczki z życzeniami możemy w walentynki podarować drobny prezent.

 

Oto kilka propozycji:

  • słodkości (bombonierka, cukierki) np. w kształcie serca
  • płyta z romantycznymi piosenkami lub z ulubionym zespołem, wokalistą ukochanej osoby
    bilety na koncert, do kina, bądź do teatru
  • koszulka, poduszka lub kubeczek z nadrukiem
  • zmysłowa bielizna
  • perfumy
  • biżuteria
  • Kwiaty (To najstarszy symbol miłości. Jego naturalne piękno i zapach sprawiają, że jest on najprostszym, a zarazem bardzo eleganckim wyrazicielem naszych uczuć. Nie musi być to duży bukiet, wystarczy pojedynczy kwiat, np.: róża -czerwona, która oznacza Kocham Cię! lub kwiaty które przypominają zbliżającą się wiosnę – tulipany, żonkile, storczyki).

WALENTYNKI W DRODZE

W św Walentego wiele osób obdarowuje się kolorowymi kartkami, misiami z napisem “I love you”. Zakochani wybierają także kino i film o romantycznym zabarwieniu lub kolację przy blasku świec. Kobiety często dostają także kwiaty. Cała idea nie jest zła, ale… Ile kobiet lubi dostawać kwiaty bez okazji, a kino wybrać w dzień w którym nie trzeba będzie walczyć o bilety?

Dobrym pomysłem aby spędzić, przeżyć, urozmaicić (niepotrzebne skreślić :)) ten dzień mogą być Walentynki w podróży. Wybierzmy kierunek, który będzie obojgu osobom odpowiadał. W internecie znajdziemy bogatą ofertę  propozycji wyjazdowych w atrakcyjnych cenach (m.in. fly4ree.pl, groupon.pl). Miejsc do spędzenia jednego dnia, weekendu lub krótkiego urlopu (5-7 dniowy wyjazd) jest wiele.

Propozycji na spędzenie walentynek jest mnóstwo. Może to być pobyt w hotelu z pakietem SPA, kolacja z balem na Zamku, aktywny wypoczynek na nartach, wycieczka do ciekawego miasta w Polsce lub wycieczka zagraniczna np. Paryż, Rzym itp. Jeśli nie mamy zbyt wiele pieniędzy lub czasu, warto wybrać się niedaleko swojego miejsca zamieszkania. Na pewno znajdziemy miejsce takie by móc pospacerować lub zwiedzić ciekawe obiekty, posłuchać od ich mieszkańców o historii i legendach.

ROMANTYCZNA KOLACJA DLA DWOJGA

Spędzenie Walentynek w domu też może być fajne. Warto razem urządzić kolację. Nie ma nic lepszego jak miłosne gotowanie we dwoje. Składniki powinny zawierać afrodyzjaki. Nie ważne czy będzie to tylko słodki deser czy uczta złożona z 3 dań. Jednym słowem – rozbudźmy wulkan zmysłowości. Ważne aby wszytko było świetną zabawą i wprowadzało zakochanych w dobry nastrój.

KRYTYKA

Wiele osób krytykuje obchodzenia Święta zwanego Walentynki. Uważają one, iż ma to tylko wydźwięk komercyjny i konsumpcjonistyczny. Ma to być przełamanie przestoju handlowego pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą.

W krajach takich jak Indie czy Pakistan zwyczaje walentynkowe są potępiane jako “niezgodne z duchem islamu”. Ortodoksyjni Hindusi palą kartki oraz podarunki walentynkowe w proteście przeciw temu świętu, jednak i w tym kraju walentynki zyskują na popularności wśród młodzieży.

 

Wierszyki na walentynki/SMS-y walentynkowe:

Bez tytułu

 

 

źródło:  

http://www.katolik.pl/20123,794.druk
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Walentynki-podbijaja-swiat,wid,4857202,wiadomosc.html?ticaid=1144ff
http://wierszykolandia.pl/walentynki