Co to jest Snapchat?

Jest to komunikator za pomocą którego, możemy wysyłać zdjęcia, rysunki, wideo do pojedynczych lub do wielu użytkowników jednocześnie. Odbiorca, który odbiera wiadomość widzi ją przez max 10 sekund. Po tym czasie wiadomość ulega samozniszczeniu. Przesyłane wiadomości nie są rejestrowane.

Aplikacja działa na urządzaniach z systemem Anadroid oraz iOS. Twórcą Snapchatu jest Evan Spiegiel. Stworzył on aplikację która miała służyć jemu i jego znajomym. Chciał w krótkim czasie przesłać zdjęcia do wielu osób nie upubliczniając ich na portalu społecznościowym. Dążył do tego aby zdjęcie zaraz po obejżeniu było skasowane.
Twórcy Snapchat rozwijają dodatkowe usługi aplikacji. Oprócz przesyłania błyskawicznych wiadomości, uzytkownicy mogą również prowadzić wideorozmowy, czatowac z przyjaciółmi oraz prowadzić “Story” -prywatny profil.
Według regulaminu z aplikacji powinny korzystać osoby powyżej 13 roku życia i do skończenia 18 roku życia powinny mieć one zgodę na korzystanie od swoich prawnych opiekunów.

Co wie o Nas Snapchat?

  • Przechowuje informacje na temat komunikatów, w tym czas, data, nadawca i odbiorca wiadomości.
  • Przechowuje informacje o ilości wysłanych i odebranych snapsów.
  • Przechowuje informacje na temat przeglądarki, języka, czasu dostępu, przeglądanych stron, adresu IP oraz strony internetowej z której zostałeś przekierowany na stronę snapchat.
  • Przechowuje informacje o urządzeniu: model, wersja systemu operacyjnego, adres MAC, Unikalny identyfikator urządzenia, numer telefonu.
  • Przechowuje informacje o lokalizacji urządzenia (pobiera informacje np. o lokalnych warunkach pogodowych).

Często zastanawiamy się czy taka forma przekazywania prywatnych wiadomości jest bezpieczna. To wszystko zależy od wielu czynników. Ważne jest aby wiedzieć komu wysyłamy błyskawiczne wiadomości i czy mamy do takiej osoby zaufanie. Użytkownicy Snapchatu mają większą śmiałość aby przesyłać zdjęcia takie których nigdy by nie opublikowali na portalach społecznościowych czy wysłali mailem. Aplikacja często wykorzystywana jest do sextingu (zdjęcia o charakterze erotycznym, pornograficznym). Osoby niepełnoletnie wysyłają do siebie zdjęcia erotyczne, a dzieci poniżej 13 roku życia są narażone na cyberpedofilię. Niebezpieczeństwem może stać się fakt iż jest możliwość zrobienia zrzutów ekranu. Każde zdjęcie przesłane przez Snapchat jest przechowywane na serwerze do momentu, aż jego odbiorca się zaloguje, jednak gdy opuści już serwer, jest tymczasowo przechowywane w pamięci telefonu jako ukryty plik (.jpegnomedia).
Najłatwiejszym sposobem, aby zapisać zdjęcia otrzymane przez Snapchat, jest zrobienie zrzutu ekranu. Jednak żeby zobaczyć zdjęcie, trzeba trzymać palec na ekranie.
Aplikacja ta cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży, co nie znaczy, że nie jest używana przez innągrupę wiekową. Sięgają po nią firmy, które chcą kolejnym kanałem dotrzeć do potencjalnego klienta.
Snapchat umożliwia ciągłą komunikację w sposób wygodniejszy i łatwiejszy niż Facebook. Prognozuje się, że to własnie ta aplikacja może wyprzeć tak znanego i lubianego „niebieskiego kciuka”.

snapczat