Kiedy w odwiedziny do noworodka?

baby-560891_1280Pojawienie się na świecie nowego życia to cud Boży, który natychmiast trzeba powitać. Osoby z najbliższego otoczenia czekają z niecierpliwością aby zobaczyć noworodka. Rodzina chciałaby przytulić małą kruszynkę, na którą tak długo czekali. A co na to wszystko rodzice i samo zainteresowane – dziecko?

Musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Najważniejsze jest dobro dziecka.

Wybierając się z wizytą powinieneś odczekać kilka dnia a najlepiej tygodni.

Przede wszystkim maluch powinien być zdrowy. Ten warunek musi być spełniony aby najbliżsi mogli je go odwiedzić. Odwiedziny powinny się rozpocząć nie wcześniej niż po około 4-5 dniach od narodzin.

W tym okresie nie zapominajmy o mamie. To, że dziecko jest zdrowe i teoretycznie przygotowane do przyjmowania gości, to także jego mama powinna miewać się dobrze i mieć chęć na odwiedziny. Nie wszystkie kobiety zaraz po porodzie są szczęśliwe i tryskające energią. Czasem młode matki czują się niekomfortowo zwłaszcza gdy boli je krocze, piersi. Taka niechęć i skrępowanie może trwać przez pierwszy miesiąc połogu.

Tata dziecka powinien pełnić honory gospodarza domu. To on powinien przywitać gości, zaproponować herbatę, ciasto. Mama dziecka musi być gotowa, iż w każdej chwili będzie musiała nakarmić malca czy pójść przewinąć.

Najlepszą porą dnia na odwiedziny niemowlaka są godziny wczesno popołudniowe. Wieczorem dziecko i mama mogą być zmęczeni.

Wizyta nie powinna być dłuższa jak 1-1,5h. Jeśli podczas odwiedzin dziecko śpi, nie budźmy go. Nie powinno się także mówić zbyt głośno. Noworodek jest bardzo wrażliwy na dźwięki i inne bodźce.

Jeśli jesteś gościem pamiętaj, że możesz odwiedzić noworodka pod warunkiem, że jesteś zdrowy. Maleństwo rodzi się z niewykształconym do końca układem immunologicznym. Jego organizm jest bardzo podatny na infekcje wirusowe. Kaszel, katar, grypa, ropne zmiany skórne mogą mu bardzo zaszkodzić. Powinniśmy tez unikać calowania dziecka. Zdrowy człowiek jest nosicielem różnych bakterii (przede wszystkim w nosie i gardle). Strzeżmy się także od zabierania ze sobą dzieci które chodzą do przedszkola/zerówki. Zdrowy z pozoru przedszkolak może być nosicielem wirusa (choroby wieku dziecięcego mają bowiem różny okres inkubacji).

Zawsze zapowiedz się wcześniej o planowanym przyjściu. Gdy już jesteś w domu gospodarzy, pamiętaj o umyciu rąk!. Nawet jeśli nie będziesz brać dziecka na ręce, możesz chcieć dotknąć jego główki, rączki. Gdy wybieramy się większą grupą w odwiedziny, powinno się ustalić wcześniej kto weźmie malca na ręce. W pierwszych dniach, tygodniach życia, dziecko nie powinno być przekazywane z rąk do rąk.

Jak powstrzymać znajomych od zbyt wczesnych wizyt malucha? Dobrym pomysłem może okazać się wysłanie maila ze zdjęciem noworodka, informację kiedy się urodził i ile waży, mierzy oraz jak się czuje mama. W takiej wiadomości można zawrzeć także informacje, iż chętnie czekają na odwiedziny ale za kilka tygodnie gdy dziecko podrośnie i będzie silniejsze.

Prezenty dla noworodka:

  • Od pierwszego dnia życia maleństwo jest szturmowane przez różne bodźce. Nie wszystkie z nich wywołują uśmiech. Dziecko może często płakać piano-317026_640i być zdenerwowane. Rodzice powinni zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Według specjalistów aby dziecko się uspokoiło powinno ono dostarczone łagodne dźwięki o wysokiej częstotliwości i wyrazistych tonacjach. Taką kompozycję dźwięków można zapewnić puszczając mu muzykę poważną dla dzieci m.in. Mozart, Bach, Chopin, Beethoven. Na rynku możemy znaleźć coraz to więcej pozycji z poważną muzyką dla małych dzieci m.in. „Mozart for my baby” czy „Chopin dla ucha mucha”.
  • ubranka
  • mata edukacyjna
  • pieluchy, chusteczki nawilżane, kosmetyki dla niemowląt
  • pozytywka na łóżeczko
  • grzechotki, gryzaczki