Co to są holograficzne okulary?

8e91ca72-eb36-44d5-8686-8c6626f8bf1aHoloLens (bo taką nazwę nadali im twórcy) łączy świat rzeczywisty z wirtualnym.

Microsoft zaprezentował innowacyjne okulary. Celem tych okularów jest generowanie przed naszymi oczami obrazów holograficznych. Wyposażone są one w soczewki wyświetlające obraz, różnego rodzaju sensory oraz system audio. Generuje cyfrowe obrazy i nanosi je na nasze otoczenie. Urządzenie jest całkowicie niezależne. Nie potrzebuje połączenia z komputerem, telefonem czy z dodatkowymi akcesoriami aby mogło działać. W zestawie z okularami dołączone jest oprogramowanie (Windows Holographic), dzięki któremu będzie można tworzyć własne hologramy. Za pomocą gestów i poleceń będziemy mogli uruchamiać urządzenie oraz korzystać z aplikacji stworzonych specjalnie dla nich. HoloLens rozpoznaje ruchy dłoni oraz palców i odczytuje gdzie użytkownik w danej chwili spogląda.

Przykładowe zastosowania jakie mogą przynieść okulary HoloLens:

  • rozrywka; holograficzne filmy, gry -cyfrowy świat
  • medycyna; w chirurgii -informacje wyświetlane przy stole operacyjnym
  • inżynieria; wizualizacja i jej efekt precyzyjnie wyznaczy, gdzie w ścianach są rury z wodą i kable elektryczne
  • komunikacja; lepsza współpraca z ludźmi znajdującymi się na różnych kontynentach
  • nauka; nowe sposoby nauczania i uczenia się

Producent zapewnia iż dzięki tym okularom będziemy bardziej kreatywni, uczenie się będzie efektywniejsze, a swoimi pomysłami będziemy jeszcze łatwiej dzielić z innymi osobami. Nasza wyobraźnia zostanie zamieniona w hologram. Ma ono sprawić iż będziemy podejmowali lepsze decyzje widząc swoją pracę z każdej strony, w stosunku do otaczającego Nas świata, co w rezultacie daje oszczędność czasu.

HoloLens ma być narzędziem codziennego użytku. Treść cyfrowa będzie tak prawdziwa jak obiekty fizyczne w danym pomieszczeniu. Urządzenie to ma umożliwić robienie rzeczy, które wcześniej były dla Nas nieosiągalne. Będziemy mogli dotrzeć do miejsc która są oddalone od Nas o wiele tysięcy kilometrów, a także wkrótce dzięki naukowcom z NASA zwiedzimy planetę Mars.

Oto kilka zalet, które wymienia producent:

  • bez uwięzi (brak kabla, nie wymaga łączenia się z komputerami lub telefonem)
  • lekki, dopasowany do głowy dorosłego człowieka
  • wbudowany głośnik, pozwoli usłyszeć hologramy gdziekolwiek są w pokoju z zegarmistrzowską precyzją
  • przeźroczysta soczewka pozwala zobaczyć cały świat

Holograficzne okulary to kolejny krok w erze komputerów.