Co oznaczają cyfry na jajku?

Czy zastanawialiście się kiedyś, co oznaczją cyfry na każdym jajku? Łamiemy szyfr!jajko

Oznaczenie chowu

3 – Jajka pochodzące z chowu klatkowego. Kury nie mają dostępu do wolnego wybiegu. Całe życie żyją na małej przestrzeni (nieco większa niż kartka papieru A4). Zdarza się, że stoją jedna na drugiej. Nie widzą ani trawy ani promieni słonecznych. Sztuczne światło co 1,5h budzi ptaki. Ma to przyspieszyć naturalny cykl produkcji jajka. Zwierzęta chorują, gubią pióra, dziobią się nawzajem pod wpływem stresu. Mają obcinane dzioby, podcięte ścięgna. Do ich paszy dodawane są antybiotyki i hormony wzrostu. Kury żyjące w takich warunkach żyją krócej i często umierają w męczarniach. Ten rodzaj chowu to jeden z najtańszych sposobów hodowli kur. Najważniejsze jest aby kury były maksymalnie wydajne i przynosiły duże zyski ze sprzedaży jaj.

2 – Jaja podchodzące z chowu ściółkowego. Ptaki spędzają całe swoje życie wewnątrz budynku. Mają grzędę i ściółkę.  Mogą poruszać się po całym kurniku. Karmione są paszą. Często kaleczą się nawzajem.

1 – Jajka pochodzące z chowu na wolnym wybiegu. Kury mają dostęp w ciągu dnia do świeżego powietrza. Mogą swobodnie wychodzić na zewnątrz. Na noc zamykane są w klatkach.

0 – Jaja z produkcji ekologicznej. Kury trzymane są w warunkach naturalnych. Mają wolny wybieg. Wracają do kurnika kiedy chcą. Żywią się świeżą karmą i tym co znajdą na podwórzu (dżdżownice, trawa). Zimą karmione są paszą z certyfikatem ekologicznym. Ptaki te nie są sztucznie stymulowane do produkcji jaj.

Kraj produkcji

PL -Polska

Numer weterynaryjny

Dwie pierwsze cyfry to numer województwa, dwie kolejne to powiat, następne to rodzaj działalności i ostatnie dwie ostatnie to identyfikator hodowcy.